Mrs Figen Tezcan commented to Dünya

Mrs Figen Tezcan commented to Dünya on 21 March, 2017 in regards to about increased interest in e-commerce

Risk sermayesi fonları e-ticarete yoğunlaşacak

GB Turkey kurucusu Figen Kocaman Tezcan da, yatırımcı ilgisinin 2016’da dikkat çekici şekilde düştüğüne değindi. Özellikle Körfez’deki belli başlı fonların ilgisinin bitmese de gözle görülür şekilde yavaşladığını ifade eden Tezcan, yatırımcıların taleplerinin iç piyasaya bağımlılığı olmayan, ihracat rakamları kuvvetli şirketler üzerinden devam ettiğine dikkat çekti.

2017 yılına ilişkin tahminlerde bulunan Tezcan, sözlerini şöyle sürdürdü: “2017’nin birleşme ve satın almalar açısından gıda sektörü ve digital space/teknoloji alanında operasyonel şirketlere öncelik vereceğine inanıyorum. Teknoloji alanında sadece e-commerce şirketleri değil digital reklam ve pazar yeri platformu hizmetleri sunan şirketlere risk sermayesi fonlarının ilgi göstereceklerini ve meblağ bakımından değil, kapatılan işlem adeti bakımından sayısal üstünlüklerinin olacağını düşünüyorum. Gıda sektöründe markalı zincir kafe ve restoran zincirlerinin revaçta olacağına inanıyorum. Haricinde otomotiv sektörü ile çalışan her türlü sanayide, ölçek ekonomisini yakalamış ve faaliyet karlılıkları iyi olan bünyelerin rahatlıkla teklif alacakları bir sene olacağını tahmin ediyorum.”

Yurtdışına marka transferleri hızlanacak

GB Turkey Kurucusu Figen Kocaman Tezcan, Türk şirketlerin yurt dışı yatırımlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 2017 senesinde özellikle yurt dışına marka transferlerinin ve ürün veya hizmet satışlarının şirket hisse satışının önüne geçeceğine inanan Tezcan, “Özellikle iç piyasadaki daralma sebebiyle yurtdışında master franchise niyetiyle, Türk markalarına yatırım yapacak; mağazalar açıp, işletecek kuvvetli ticari ortaklar aranacak. Diğer yandan distribütörlük anlaşmaları da hız kazanacak, bulundukları ülkelerde yerel dağıtım ağı ve tecrübesi bakımından güçlü şirketler ile münhasıran ürün veya hizmet dağıtımı amacıyla ticari bağlantılar kurmak hedeflenecektir” ifadelerini kullandı.

21 March, Dünya